BIEGŁY SĄDOWY - SPECJALISTA
rybactwo śródlądowe, ochrona środowiska, gospodarka wodna
mgr inż . Kazimierz Ostrowski
Blog

Blog niecodzienny - Bajania i legendy suwalskie cd.

2012-09-15 16:00:35, komentarzy: 1

Był badacz, językoznawca , wielki fan Suwalszczyzny. Knut - Olof Falk. Profesor ze Szwecji, z Uppsali. Poznałem Go jak "pacholęciem" byłem. Przyjeżdżał ze studentami i bywało, że mieszkali w wylęgarni w Tartaku. Niewiele wtedy z jego wizyt rozumiałem, ale przypominam sobie wysokiego, chudego Pana, bardzo miłego i towarzyskiego.

Tak właśnie Profesor wyjaśnia co to jest "Suwalszczyzna":

"Suwalszczyzna stanowiła niegdyś wraz z sąsiadującymi z nią terenami na zachodzie aż po rzekę Narew część kraju Jadźwingów, zwanego w krzyżackich źródłach Sudavien lub Sudavia, a w rosyjskich Jatbieź, ziemlia Jatwieskaja"

Fot. 1. Teraz to muzeum Wigier, przed wojną Prof Lityński prowadził badania

w Stacji Hydrobiologicznej


Fot. 2. Wylęgarnia ryb w Tartaku w latach 30 ub. wieku


Fot. 3. Wejście do kościoła wigierskiego , teraz schody odbudowaneAle do rzeczy. Bajek, bajań, legend  wiele krąży o krainie. Niemal każde jezioro, każda góra jakąś historią zostały opisane.

Jezioro Jaczno:

"Jaczno. Jaczne - jezioro i wioska kresów wschodnich swą nazwę zyskała dzięki rakom... pieczonemu przysmakowi, którym zachwycił się dawno, dawno temu król przejeżdżający przypadkowo przez miejscowość. Dziś nikt już nie wie czy był to Jagiełło czy któryś z innych władców Polski, więc na potrzeby legendy przyjęto, że to Kirkora poczęstowano tutejszym rarytasem, a król zachwycony smakiem potrawy zdołał wypowiedzieć tylko "jaczne raki" co znaczyło tyle, co "wspaniałe", "wyborne"."

Jezioro Kameduł:

Jezioro Kameduł jest znane z dawnych dokumentów jako Jacne lub Jasne. Jest jakby naturalnym przedłużeniem niecki pobliskiego jeziora Jaczno. Legenda nazwę jeziora Kameduł wiąże z zakonnikiem, który został napadnięty przez rozbójników, cudem ratując się od śmierci. Żył jeszcze długo, a kiedy zmarł, jego postać w białym habicie kameduły, zaczęła się pokazywać nad jeziorem.


Jeziora Jaczno I Kameduł zwane jeziorami smolnickimi, gdyż widok na nie ze Smolnik jest naprawdę piękny. Trasa piesza wokół jezior od Smolnik aż do Cisowej Gróry nie jest wymagająca, ale dostarcza wielu doznań, szczególnie przyrodnikom. Z zawodowego obowiązku w kwietniu br przejechałem ją samochodem. Padała mżawka, więc możecie sobie wyobrazić jak wyglądaliśmy (ja i samochód) po tej trasie.


« powrót

Dodaj nowy komentarz

  • Ewa. 10:56, 17 września 2012

    Piekne, cieple opowiadanie o dawnych czasach. Nie wazne, czy prawdziwe.
    Legendy sa po to, zeby je kochac, i przekazywac dalej...

    Odpowiedz

Wyszukiwarka

Kategorie

Brak kategorii

Kreator stron internetowych - strona bez programowania