BIEGŁY SĄDOWY - SPECJALISTA
rybactwo śródlądowe, ochrona środowiska, gospodarka wodna
mgr inż . Kazimierz Ostrowski
Blog

Blog niecodzienny - o Wigrach

2012-09-17 12:28:36, komentarzy: 3

Jest na Suwalszczyźnie jazioro, perła wśród jezior. WIGRY. Mieszkałem tam i miejsce darzę wielkim sentymentem. Po wielokroć przemierzyłem jego wody na kajaku, łódce czy żagłówce.

Dawniej po jeziorze pływały statki białej floty. Były dwa mniejsze "Rybitwa" i "Mewa", potem jeden mniejszy zastąpił "Perkoz". Tymi statkami  rejsy były przeżyciem, dla mnie na pewno. Jezioro było przygotowane do wycieczek statkami. Główna przystań była przy Schronisku PTTK w Starym Folwarku. Mola do przybijania statków było  kilka: przy kościele dawnego klasztoru Kamedułów, w Zatoce Czerwonokrzyskiej, w zatoce Słupiańskiej przy ośrodkach między jeziorami Białe i Długie, w Gawrychrudzie i na Bryzglu. 

Rejsy skończyły się, jedynie "Tryton" z przystani przy klasztorze wypływa tzw. "szlakiem papieskim".

Fot. "Tryton" w rejsie (źródło net)


Ale nie o tym

     Skąd nazwa "Wigry" ? Posłużę się prof. Falkiem, wydawnictwo Uniwersytetu w Uppsali z 1941 roku "Wody wigierskie i huciańskie".

Jezioro Wigry, największe z grupy jezior suwalskich, od dawna zajmowało najwięcej uwagi. W rejestrze z 1569 roku zawarto szczegółowy opis. Wiele zapisów dotyczyło jego znaczeniu dla rybołówstwa. Ważny szczegół tych zapisów to wyliczenie gatunków ryb występujących i poławianych w głębokich toniach jeziora (najgłębiej 82 m). Na pierwszym miejscu umieszcza się łososia i sieję (siha) (skąd współczesny pomysł na wprowadzenie do jeziora troci jeziorowej?).

       Pierwsze "pisane" wzmianki nazwy jeziora spotkano w 1539 roku w dokumencie, w którym się mówi o "wchodzie do puszczy około rieki i Wigrow".

Słowo "wigry" wywodzi się z litewskiego "vi-grai" lub "vi-gru ażeras" albo z pruskiego plemienia z Prus Wschodnich - Galindów "wigrinnen". W jezyku Jadźwingów , wschodnich sąsiadów Galindów również brzmiało podobnie, choć powinowactwo Jadźwingów bliższe było ludom Bałtów niż Prus. Słowo przejęte przez litewski język wywodzi się z jaćwieskiego, języka plemienia, które przed 1410 rokiem było głównym mieszkańcem Sudowii. Po wojnie z Krzyżakami Litwini byli nowo przybyłymi kolonistami terenu aż po  jezioro.

Znaczenie tego słowa we wszystkich językach to "kręty", "wężowaty", bo taki kształt jezioro przebrało po zejściu lodów epoki lodowcowej.
Batymetria i kształt jeziora (źródło: net)
Fot. Widok na fragment Wigier z Półwyspem Klasztornym (źródło: net)

« powrót

Dodaj nowy komentarz

 • Renata 21:24, 24 września 2012

  Pięknie tam ...

  Odpowiedz
 • Ewa-Maria 15:55, 22 października 2012

  Śliczny widok...a kształt jeziora faktycznie kręty i wężowaty.

  Odpowiedz
 • Ewa-Maria 15:59, 22 października 2012

  Śliczny widok...a jezioro faktycznie wężowaty kształt ma.:)

  Odpowiedz

Wyszukiwarka

Kategorie

Brak kategorii

Kreator stron internetowych - strona bez programowania